Welcome to iCore Solutions
  • Products
    • iCore Integration Suite
    • iCore Process Server
    • iCore Business Integrator
    • iCore Express
    • iCore Adapters
      • Basic Adapters
      • Advanced Adapters
      • iCore Adapters - integration by configuration
      • iCore Adapter list
    • iCore Developer
    • iCore Administrator
    • iCore - Hardware and Software demands
  • Integration
    • Business Integration
    • The Market
    • The Market Problem
    • The Solution
    • Integration Strategy
    • ROI Metrics
    • SOA - Service Oriented Architecture
  • Services
    • Professional Services
    • Business Case
    • Project
    • Mentorship
    • Development
    • Delivery
    • Knowledge Transfer
    • Service & Support
    • Follow up
  • Customers
    • Industry
    • Wholesale/Retail
    • Services
    • Public Service / Energy / Insurance
  • Partners
    • Integration Partner
    • Technology Partner
    • Sales Alliance Partner
    • OEM
    • IBM ISV Partner
    • Application
  • News
    • News Archive
    • iCore iNews
    • Events
    • Market Info
    • iCore Press Releases
  • Company
    • About iCore Solutions
    • Background
    • Mission & Vision
    • Jobs at iCore
    • Executive Team
    • Board of Directors
    • Contact iCore
    • Address and directions
    • Presentation Downloads
    • iCore Member Pages Posting Rules
iCore »  News »  iCore iNews »  2006 »  iCore iNews - may 2006  

Contact information

Stockholm office
Thomas Madsen
thomas.madsen@icore.se
phone: +46 8 410 531 04

Gothenburg office
Mikael Boquist
mikael.boquist@icore.se
phone: +46 31 773 84 84

Skåne
Bo Hansson
bo.hansson@icore.se
phone: +46 708 51 29 19

News Archive
iCore iNews
Events
Market Info
iCore Press Releases

iCore iNews - may 2006

SOA och ESB - 2 heta begrepp inom integrationsområdet

SOA och ESB - 2 heta begrepp inom integrationsområdet!
”En service-orienterad arkitektur (SOA) kan beskrivas som ett sätt att organisera och integrera en verksamhets IT-stödda affärsprocesser. En mera teknisk beskrivning skulle kunna vara att SOA är ett sätt att organisera företagets olika applikationer så att de kan utbyta information med varandra i ett gemensamt nätverk. Detta oavsett ifall alla applikationer bygger på samma eller olika tekniska plattformar.” SOA definition skapad av Carl-Johan Nordqvist, IDG.

I den verklighet som finns ute hos företagen arbetar vi på iCore med vår produktsvit iCore Integration Suite för att tjänsteorientera både gamla och nya system i nya processflöden. I iCore Integration Suite bygger man upp komponenter som kan återanvändas över tiden i olika flöden. Genom de många olika integrationstekniker som finns tillgängliga i produkten är det möjligt att tjänsteorientera även äldre system. Rätt teknik för rätt system och tillfälle!

En ESB, Enterprise Service Bus, plattform är navet i ditt företags integrationsinfrastruktur. Samtliga tjänsteorienterade adapters kopplas till flöden definierade i din ESB. Genom en väl fungerande ESB plattform är det möjligt att nå SOA. En förutsättning i arbetet med en ESB är bra adaptrar. En adapter gör det möjligt att interagera med de olika verksamhetssystem som skall prata med varandra alternativt med sina affärspartners, kunder och leverantörer. iCore Adapters fungerar både ihop med iCore infrastruktur, men givetvis ihop med andra integrationsbrokers eller ESB's också. Vårt samarbete med IBM är ett utmärkt sådant exempel.

Här nedan finns ett axplock av länkar till diverse informativa sidor om SOA och ESB:

Computer Sweden: Fyra steg att gå över

Computer Sweden: Kraven ökar med soa

SOA World: SOA Strategy For IT Executives

SOA World: SOA Comes of Age

Business Integration: Incremental Integration & the ESE


Certifieringsutbildningar iCore Integration Suite
Vårens första certifieringsutbildningar har redan gått av stapeln i både Stockholm och Göteborg, tillsammans med ett antal företagsunika certifieringsutbildningar. Totalt har det hållits 4 utbildningar under första kvartalet. 
 


e-Faktura - ett hett område!

Att fakturera helt elektroniskt är inget nytt. Många har gjort det i många år. Trots det är det långt kvar tills merparten av fakturorna hanteras helt elektroniskt.

Men frågan är varför det ska behöva ta sådan tid?

Finns det inte tillräckligt bra lösningar för e-faktura hantering? Eller är vanans makt så stor att man inte vågar/orkar förändra sitt sätt att arbeta? Är lösningarna för dyra? Eller är okunskapen så stor hos beslutsfattarna i företagen, att man missar uppenbara möjligheter till besparingar? Ska dom stora köparna ställa större krav på sina leverantörer? Ska dom stora köparna vara med och ta del av införandet för sina leverantörers lösning då besparingarna är störst på mottagarsidan?

Oavsett orsak så går det långsamt, enligt vår mening alldeles för långsamt.

Idag finns lösningar för både mindre företag såväl som de stora. Det finns ett stort spann i prisbild, vilket innebär att det alltid är möjligt att hitta rätt lösning för varje företags behov.

Vår bild är att de som har störst möjlighet till förtjänst, de stora köparna, måste bidra till att få igång detta. Målsättningen bör i alla lägen vara att uppnå en så automatiserad och effektiv lösning som möjligt för båda parter i relationen. På det sättet finns besparingseffekt för alla.

iCore har på en rad olika sätt engagerat sig i området. Samarbetet med Palette har utvecklats på ett mycket spännande och positivt sätt under 2005/2006. Palette är specialister inom området leverantörsfakturahantering och kanske den på marknaden nu mest framgångsrika leverantören av system för elektronisk dokumenthantering av fakturor. Vi har även ett säljteam bestående av 15 personer som just nu genomför en säljaktivitet med fokus på e-fakturahantering. Samtidigt deltar iCore i NEA´s grupper för e-faktura hantering, Hämtning och Spridning och där e-fakturahantering är en delmängd i arbetet. Vi deltog även på ett branschgemensamt e-fakturaseminarie i Göteborg i slutet av mars med över 100 deltagare.

Vad gör du för att komma igång med rationell e-fakturahantering?


Ålö maskin väljer Baltzar och iCore

Ett omfattande integrationsprojekt har genomförts hos Ålö Maskin i Umeå avseende införandet av leverantörsfaktura lösning från Palette. Ålö Maskin är världsledande på frontlastare och redskap för jordbrukstraktorer. Lokal samarbetspartner i Umeå är Systeam. iCore Process Server är integrationsnavet mellan Ålö Maskins Movex och Palettlösningen Baltzar. En viktig del av integrationsprojektet har varit en omfattande kontroll, spårbarhet och larmhantering.

Projektet är i full drift sedan början av april.  

 

iCore integrerar ASSA ABLOY i fler än 50 länder!

För 3 år sedan startade ett e-införande projekt inom ASSA ABLOY med syfte att underlätta internt handelsutbyte mellan egna bolagen i koncernen. Idag 3 år senare har man tagit mer än 50 enheter i mer än 50 länder i drift i en integrerad totallösning. Uvecklingen och hela applikationsansvaret sköts av certifierade iCore partnern Cybercom Group. Idag involverar även lösningen extern handel med kunder och leverantörer i främst Sverige.

Läs gärna mer om lösningen på Cybercoms hemsida  

 

e-Faktura hos LindebergsGrantThornton
Under våren har ett leverantörsfaktura projekt genomförts med Palette och iCore. Lösningen kommer tas i drift löpande under våren för att efter sommaren vara helt utrullat i organisationen hos LindebergsGrantThornton.
Ytterligare ett integrationsprojekt är under genomförande och kommer tas i drift inom kort. Det avser integration mellan ekonomisystemet Maconomy och lönesystemet Agda.

e-Faktura hos AMF Pension
AMF har under våren genomfört ett leverantörs-faktura projekt. I projektet har iCore Process Server installerats som integration mellan Raindance och Baltzar. Projektet togs i drift i början av April.


Samarbete gällande kurser!

Peter Fredholm har under de sista 10 åren arbetat inom områdena konsulting och utbildning inom främst området elektroniska affärer, B2B. Peter har under många år jobbat med utbildning både i de egenutvecklade kurserna samt som gästföreläsare på olika högskolor och universitet runt om i Sverige.

Kursen ”eAffärer Fortsättning” riktar sig till dig som ska arbeta i e-projekt och söker gedigen kunskap. Kursens mål är att ge en kunskapsbas för eget praktiskt arbete. Målgrupp är projektledare, tekniker, konsulter samt verksamhetspersonal som ska ansvara för företagets eAffärer, se mer på www.fredholmconsulting.se

 

NinetechGruppen ny iCore Integration Partner

NinetechGruppen är ny partner med iCore Solutions och certifierad att arbeta med integrationsplattformen iCore Integration Suite. NinetechGruppen har kontor i Karlstad, Västerås och Oslo.

För mera information om NinetechGruppen klicka här

 

XLENT ny iCore Partner

Ny partner till iCore är också XLENT Consulting i Sundsvall. Sundsvalls-kontoret är även Baltzar partner. Under hösten kommer gemensamma seminarier att genomföras.

För mera information om XLENT klicka här

 

Releaseparty - i höst!

Den som väntar på något gott! I år kommer vi inte att ha vårt årliga Releaseparty på Våren som brukligt. Vi kommer istället att samla på oss mer matnyttigheter till vår nya stora årliga version och detta kommer vi att lansera i höst istället. Ni kan redan nu boka in datumet 28/9 i Göteborg eller 5/10 i Stockholm . Mer information kommer att sändas ut i god tid innan.

I mellantiden arrangerar vi ett antal mindre seminarier och andra möten till-sammans med våra kunder och partners, håll ögonen öppna efter våra utskick. Läs om den närmaste aktiviteten, här nedan, som går av stapeln nu i maj i Stockholm, Göteborg och Skåne.


Gemensamt seminarie - iCore, Palette och Systeam

 

Vid tre tillfällen under en och samma vecka i maj kommer iCore, Palette och Systeam att hålla gemensamma seminarier i Stockholm, Göteborg och Skåne.

iCore och Palette kommer att påvisa möjligheterna till stora besparingar med den kombinerade leverantörsfakturalösningen Baltzar och iCore.

 
 

iCore och System kommer att påvisa både förtjänst och besparingsmöjligheter med ett "strategiskt integrationstänk" och genomförande.

Platserna vi kommer vara på är:
- Stockholm 2006-05-16: United Spaces, Vasgatan 11, 1tr
- Göteborg 2006-05-17: Systeams kontor, Lindholmsallén 10
- Skåne 2006-05-18: Järavallens Conference & Countryclub, Barsebäck GK

 
 

Här hittar du en komplett inbjudan att ladda ner. Mer information finns att läsa på www.icoresolutions.com.

Du anmäler dig till det av seminarierna som du önskar besöka på anmälningssidan.

 

iCore är Visma Spcs partner

Sedan nyår är iCore partner till Visma Spcs med rätt att utföra integrationer med samtliga Visma Spcs produkter. Första projektet är under utförande. En Baltzar integration med elektronisk fakturahantering.

 

ELON Elkedjan väljer iCore Integration Suite

Elon Elkedjans logistikenhet i Örebro har valt att integrera olika interna applikationer med varandra samt att genomföra ett antal EDI-projekt med iCore Process Server. iCore Partner Syncron har sålt licenserna och Ninetech Group hjälper ELON med projekt och utförande. ELON Elkedjan har även utbildat egen personal i utvecklingsmiljön för att själva ta full kontroll över den egna miljön.

 

Nuvarande version av iCore Integration Suite

Den nu gällande versionen av iCore Integration Suite är 2.52. I den senaste verisonen lanseras bl a ett generellt stöd för Secure Mime (S/MIME). Det innefattar möjligheter för konfigurering och utveckling av lösningar som behöver certifikat- och krypteringshantering i lösningarna. Säkerhet blir ett allt viktigare ämne och i vissa branscher, t ex inom kraft/energisektorn är detta ett krav på aktörer redan idag.

 

Det går bra för iCore - intresset för SOA, systematisk systemintegration och samverkan ökar!

Intresset och investeringsviljan håller i sig och iCore dubblar omsättningen för första kvartalet -06, jämfört med -05. Exempel på nya kunder är Stena Line, Forbo Flooring, LindebergsGrantThornton, Ålö Maskin, Elon, fler bolag/verksamheter inom Johnson Controls, Eco Development, Eberspächer, Kungsholms Express, Tandvården Skåne, Intellecta, Endorsia m fl. Utöver detta har även många befintliga kunder utvidgat sin användning av iCore Integration Suite. Vi söker för närvarande fler duktiga systemutvecklare för att ytterligare kunna öka tempot i vår iver att paketera och underlätta affärsintegration och därmed befästa vår ledande position inom området.

 

Våren börjar äntligen ta för sig - Soliga hälsningar!



| About Us | Privacy Policy | Cookies | Contact Us | Support |
© ®™ 1999-2008 iCore Solutions. All Rights Reserved   phone +46 31 773 84 80